Vishay/Sprague T83B476K010EZZL
T83B476K010EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83B476K010EZZL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T83B476K010EZZL.pdf
Availability of T83B476K010EZZL
QUANTITY
T83B476K010EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83B476K010EZZL
Internal Part NumberEIS-T83B476K010EZZL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
COTS Tantalum Capacitors
Featured ProductHi-Rel COTS T83 Series Solid Tantalum Chip Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T83
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83B476K010EZZL
Related LinksT83B476, T83B476K010EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83B476K010EZZL Details Description
Related parts for T83B476K010EZZL
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf