Vishay/Dale RN55C2503BB14
RN55C2503BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2503BB14
Brief Description
RES 250K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2503BB14.pdf
Availability of RN55C2503BB14
QUANTITY
RN55C2503BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2503BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2503BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2503BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2503BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2503BB14 Details Description
Related parts for RN55C2503BB14
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
POWER SUPPLY FOR LASER SMT datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 60A DIN RAIL datasheet.pdf