Panasonic Electronic Components MA3X1000GL
MA3X1000GL picture photo
Mfg. Part Number
MA3X1000GL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 100MA SMINI3
Datasheet Download
MA3X1000GL.pdf
Availability of MA3X1000GL
QUANTITY
MA3X1000GL Order Process
Ship out your order
Specifications of MA3X1000GL
Internal Part NumberEIS-MA3X1000GL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-85
Supplier Device PackageSMini3-F2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA3X1000GL
Related LinksMA3X1, MA3X1000GL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA3X1000GL Details Description
Related parts for MA3X1000GL
CONN GROUND PLATE FPC 20POS 1MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
40 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
D4SL-N4PFA-DN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
317FX-ST ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 35A POWIR 34 datasheet.pdf