Vishay/Dale RNC55J3922BSR36
RNC55J3922BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3922BSR36
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3922BSR36.pdf
Availability of RNC55J3922BSR36
QUANTITY
RNC55J3922BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3922BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3922BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3922BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3922BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3922BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3922BSR36
IC OPAMP GP 25MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 66POS R/A datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
3.96 W/B CONN. TPA-7P datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CRIMP DIE DIN46235 16MM2 (B8DIN) datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC 2TX/SSBX-SM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf