AVX Corporation MA505A153FAA
MA505A153FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA505A153FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA505A153FAA.pdf
Availability of MA505A153FAA
QUANTITY
MA505A153FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505A153FAA
Internal Part NumberEIS-MA505A153FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505A153FAA
Related LinksMA505A, MA505A153FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505A153FAA Details Description
Related parts for MA505A153FAA
OSC XO 4.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED DISP 14SEG .56" 625NM RED CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC USB OPT MOUSE SENSOR 18-DIP datasheet.pdf
LENS/HOLDER FOR OSRAM OSLON SSL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 37.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 60 POSITION datasheet.pdf
BCF 3.81/05/180 SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6SON datasheet.pdf