AVX Corporation MA505C474KAATR3
MA505C474KAATR3 picture photo
Mfg. Part Number
MA505C474KAATR3
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA505C474KAATR3.pdf
Availability of MA505C474KAATR3
QUANTITY
MA505C474KAATR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505C474KAATR3
Internal Part NumberEIS-MA505C474KAATR3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505C474KAATR3
Related LinksMA505C4, MA505C474KAATR3 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505C474KAATR3 Details Description
Related parts for MA505C474KAATR3
SPACER MOUNTS LED T1 3/4 .900" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf