AVX Corporation MA605A104FAA
MA605A104FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA605A104FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA605A104FAA.pdf
Availability of MA605A104FAA
QUANTITY
MA605A104FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA605A104FAA
Internal Part NumberEIS-MA605A104FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA605A104FAA
Related LinksMA605A, MA605A104FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA605A104FAA Details Description
Related parts for MA605A104FAA
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 603.336 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf