ON Semiconductor MAC16HCDG
MAC16HCDG picture photo
Mfg. Part Number
MAC16HCDG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 16A TO220AB
Datasheet Download
MAC16HCDG.pdf
Availability of MAC16HCDG
QUANTITY
MAC16HCDG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAC16HCDG
Internal Part NumberEIS-MAC16HCDG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)150A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAC16HCDG
Related LinksMAC1, MAC16HCDG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MAC16HCDG Details Description
Related parts for MAC16HCDG
SCR NON-ISOLAT 1000V 10A TO220AB datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 6.3" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
FUSE 40A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS R/A TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
2MM H.M A/B25 RECEPT ASSY 125POS datasheet.pdf