ON Semiconductor MAC16HCDG
MAC16HCDG picture photo
Mfg. Part Number
MAC16HCDG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 16A TO220AB
Datasheet Download
MAC16HCDG.pdf
Availability of MAC16HCDG
QUANTITY
MAC16HCDG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAC16HCDG
Internal Part NumberEIS-MAC16HCDG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTO-220 Case Outline Update 18/Sep/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)150A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAC16HCDG
Related LinksMAC1, MAC16HCDG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MAC16HCDG Details Description
Related parts for MAC16HCDG
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IEC INLET SNAP IN 6.3MM TAB datasheet.pdf
CONN HDR 30POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf