Vishay/BCcomponents MAL202115222E3
MAL202115222E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202115222E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL202115222E3.pdf
Availability of MAL202115222E3
QUANTITY
MAL202115222E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202115222E3
Internal Part NumberEIS-MAL202115222E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance95 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202115222E3
Related LinksMAL2021, MAL202115222E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202115222E3 Details Description
Related parts for MAL202115222E3
JUMPER-H1501TR/A2015V/X 3" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 20TSSOP datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CHROMALIT PANEL 90CRI 305X215MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 13MM datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 5' BL datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256X16 44-SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf