Vishay/BCcomponents MAL202115472E3
MAL202115472E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202115472E3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL202115472E3.pdf
Availability of MAL202115472E3
QUANTITY
MAL202115472E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202115472E3
Internal Part NumberEIS-MAL202115472E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance65 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202115472E3
Related LinksMAL2021, MAL202115472E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202115472E3 Details Description
Related parts for MAL202115472E3
IC PROGRAM 3.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 14MA 4.5-30VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 160MA 8.5 OHM datasheet.pdf
MPO MIDPLANE CONNECTOR datasheet.pdf
EMI FILTER 10000PF C TYPE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 42MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 272MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
SMT KIT 11 BOARDS datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf