Vishay/BCcomponents MAL202115472E3
MAL202115472E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202115472E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL202115472E3.pdf
Availability of MAL202115472E3
QUANTITY
MAL202115472E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202115472E3
Internal Part NumberEIS-MAL202115472E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance65 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202115472E3
Related LinksMAL2021, MAL202115472E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202115472E3 Details Description
Related parts for MAL202115472E3
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POWER STRIP 14OUT 15'CORD 24" datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2412 datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf