Vishay/BCcomponents MAL202119471E3
MAL202119471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202119471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
MAL202119471E3.pdf
Availability of MAL202119471E3
QUANTITY
MAL202119471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202119471E3
Internal Part NumberEIS-MAL202119471E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)310 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance290 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202119471E3
Related LinksMAL2021, MAL202119471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202119471E3 Details Description
Related parts for MAL202119471E3
CABLE 4COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LIS331HH datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR,CN M12,NPNNONUL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
26500 2C 2#20 P BY RECP WC datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER 1.225V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf