TDK-Lambda Americas, Inc. ZWS50BAF-12/A
ZWS50BAF-12/A picture photo
Mfg. Part Number
ZWS50BAF-12/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet Download
ZWS50BAF-12/A.pdf
Availability of ZWS50BAF-12/A
QUANTITY
ZWS50BAF-12/A Order Process
Ship out your order
Specifications of ZWS50BAF-12/A
Internal Part NumberEIS-ZWS50BAF-12/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS-AF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.20" L x 1.97" W x 1.02" H (132.0mm x 50.0mm x 26.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZWS50BAF-12/A
Related LinksZWS50B, ZWS50BAF-12/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZWS50BAF-12/A Details Description
Related parts for ZWS50BAF-12/A
JUMPER-H1507TR/A2015N/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ABT SCAN TEST DEV 3.3V 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SIDAC 190-215V 1A TO92 datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 16 POS TH datasheet.pdf
LED MOD 3000LM 4000K DOME LENS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf