Vishay/BCcomponents MAL203858101E3
MAL203858101E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203858101E3
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
MAL203858101E3.pdf
Availability of MAL203858101E3
QUANTITY
MAL203858101E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203858101E3
Internal Part NumberEIS-MAL203858101E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203858101E3
Related LinksMAL2038, MAL203858101E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203858101E3 Details Description
Related parts for MAL203858101E3
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC CONV SERIAL-TO-USB 32QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MC34063SMDINV datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 X,GRN,GRN,GRN datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf