Vishay/BCcomponents MAL203870221E3
MAL203870221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203870221E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL203870221E3.pdf
Availability of MAL203870221E3
QUANTITY
MAL203870221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203870221E3
Internal Part NumberEIS-MAL203870221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203870221E3
Related LinksMAL2038, MAL203870221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203870221E3 Details Description
Related parts for MAL203870221E3
TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MULTI COLOR WIRE CLIPS datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BATTERY TERMINAL CF1 POLEHGR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf