Vishay/BCcomponents MAL210435472E3
MAL210435472E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL210435472E3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
MAL210435472E3.pdf
Availability of MAL210435472E3
QUANTITY
MAL210435472E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL210435472E3
Internal Part NumberEIS-MAL210435472E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series104 PHL-ST
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)32 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.008" Dia (76.40mm)
Height - Seated (Max)4.378" (111.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL210435472E3
Related LinksMAL2104, MAL210435472E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL210435472E3 Details Description
Related parts for MAL210435472E3
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF LVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED MNT 2D/LINEAR BC READER datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-F-730-E2 datasheet.pdf
4-IN/4-OUT ON-BOARD MOD VERT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
35" DUAL-SIDED CENTER MOUNT datasheet.pdf
50W 20BIT INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf