Vishay/BCcomponents MAL211065602E3
MAL211065602E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211065602E3
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW
Datasheet Download
MAL211065602E3.pdf
Availability of MAL211065602E3
QUANTITY
MAL211065602E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211065602E3
Internal Part NumberEIS-MAL211065602E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series110 PHT-ST
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.49A
Impedance18.6 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211065602E3
Related LinksMAL2110, MAL211065602E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211065602E3 Details Description
Related parts for MAL211065602E3
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18K OHM 0606 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,ORN,YLW,GRN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE GPU 20UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf