Vishay/BCcomponents MAL211066602E3
MAL211066602E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211066602E3
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW
Datasheet Download
MAL211066602E3.pdf
Availability of MAL211066602E3
QUANTITY
MAL211066602E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211066602E3
Internal Part NumberEIS-MAL211066602E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series110 PHT-ST
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)23.8 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.45A
Impedance18.6 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211066602E3
Related LinksMAL2110, MAL211066602E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211066602E3 Details Description
Related parts for MAL211066602E3
CONN CAP 12POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN SPHERE SIDE VIEW datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
HDI SMPR 080F 076O BENCH CUT datasheet.pdf