Vishay/BCcomponents MAL211818102E3
MAL211818102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211818102E3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL
Datasheet Download
MAL211818102E3.pdf
Availability of MAL211818102E3
QUANTITY
MAL211818102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211818102E3
Internal Part NumberEIS-MAL211818102E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211818102E3
Related LinksMAL2118, MAL211818102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211818102E3 Details Description
Related parts for MAL211818102E3
IC OSC VOLT CNTRL 8-UMAX datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO MIC 4DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIE SET TELCOM RJ11 AMP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf