Vishay/BCcomponents MAL212018331E3
MAL212018331E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212018331E3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL
Datasheet Download
MAL212018331E3.pdf
Availability of MAL212018331E3
QUANTITY
MAL212018331E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212018331E3
Internal Part NumberEIS-MAL212018331E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)105 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.51A
Impedance91 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212018331E3
Related LinksMAL2120, MAL212018331E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212018331E3 Details Description
Related parts for MAL212018331E3
CAP FILM 0.82UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 720MA 300 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf