Vishay/BCcomponents MAL212025222E3
MAL212025222E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212025222E3
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL212025222E3.pdf
Availability of MAL212025222E3
QUANTITY
MAL212025222E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212025222E3
Internal Part NumberEIS-MAL212025222E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)48 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.94A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212025222E3
Related LinksMAL2120, MAL212025222E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212025222E3 Details Description
Related parts for MAL212025222E3
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC SENSR TCH SLDR QWHEEL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 50POS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf