Vicor Corporation V48A12C500BN2
V48A12C500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12C500BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12C500BN2.pdf
Availability of V48A12C500BN2
QUANTITY
V48A12C500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12C500BN2
Internal Part NumberEIS-V48A12C500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12C500BN2
Related LinksV48A12, V48A12C500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12C500BN2 Details Description
Related parts for V48A12C500BN2
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 114W datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2CH HD 5V 48-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HDR 15POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
F3SJ-A0570P30 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123HE datasheet.pdf