Vishay/BCcomponents MAL212026152E3
MAL212026152E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212026152E3
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
MAL212026152E3.pdf
Availability of MAL212026152E3
QUANTITY
MAL212026152E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212026152E3
Internal Part NumberEIS-MAL212026152E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.89A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212026152E3
Related LinksMAL2120, MAL212026152E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212026152E3 Details Description
Related parts for MAL212026152E3
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf