Vishay/BCcomponents MAL212026471E3
MAL212026471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212026471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
MAL212026471E3.pdf
Availability of MAL212026471E3
QUANTITY
MAL212026471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212026471E3
Internal Part NumberEIS-MAL212026471E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.1A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212026471E3
Related LinksMAL2120, MAL212026471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212026471E3 Details Description
Related parts for MAL212026471E3
IC TXRX RS-232 3:5 2.7V 32LFCSP datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX BUS 3BIT REG 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER DPLL 64TQFP datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 236BGA datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf