Vishay/BCcomponents MAL212049221E3
MAL212049221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212049221E3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL212049221E3.pdf
Availability of MAL212049221E3
QUANTITY
MAL212049221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212049221E3
Internal Part NumberEIS-MAL212049221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)181 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.96A
Impedance179 mOhm
Lead Spacing0.364" (9.25mm)
Size / Dimension0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)