Vishay/BCcomponents MAL212313151E3
MAL212313151E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212313151E3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V AXIAL
Datasheet Download
MAL212313151E3.pdf
Availability of MAL212313151E3
QUANTITY
MAL212313151E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212313151E3
Internal Part NumberEIS-MAL212313151E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL123 SAL-A / 128 SAL-RPM Series EOL Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAL-A 123
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.299" Dia x 0.803" L (7.60mm x 20.40mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212313151E3
Related LinksMAL2123, MAL212313151E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212313151E3 Details Description
Related parts for MAL212313151E3
IC MODULE BLUETOOTH CERTIFIED datasheet.pdf
CONN SPRING 14POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG SLVR datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf