Vishay/BCcomponents MAL213814103E3
MAL213814103E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL213814103E3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
MAL213814103E3.pdf
Availability of MAL213814103E3
QUANTITY
MAL213814103E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL213814103E3
Internal Part NumberEIS-MAL213814103E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAML138
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL213814103E3
Related LinksMAL2138, MAL213814103E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL213814103E3 Details Description
Related parts for MAL213814103E3
PB VER datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf