| Internal Part Number | EIS-MAL214099013E3 | |
| PCN Packaging | Plastic Reel Update 07/Jul/2015 | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | 140 CRH | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Type | - | |
| Applications | Automotive | |
| Ripple Current | 900mA | |
| Impedance | 90 mOhm | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |