Vishay/BCcomponents MAL214238102E3
MAL214238102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214238102E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
MAL214238102E3.pdf
Availability of MAL214238102E3
QUANTITY
MAL214238102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214238102E3
Internal Part NumberEIS-MAL214238102E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214238102E3
Related LinksMAL2142, MAL214238102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214238102E3 Details Description
Related parts for MAL214238102E3
CONN HEADR 9POS R/A KEY-YYX 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 21POS datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SERIAL SERVICE BOARD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
MOD BRIDGE DBLR 25A 1000V D-19 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL T1 datasheet.pdf