Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5UG6UV0
VY2472M49Y5UG6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5UG6UV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5UG6UV0.pdf
Availability of VY2472M49Y5UG6UV0
QUANTITY
VY2472M49Y5UG6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5UG6UV0
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5UG6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5UG6UV0
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5UG6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5UG6UV0 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5UG6UV0
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 15VC SOT563 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG CHRG PMP 5V 0.11A SYNC datasheet.pdf