Hirose Electric Co Ltd RM15WTPZ-10S(71)
RM15WTPZ-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTPZ-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS CABLE SKT
Datasheet Download
RM15WTPZ-10S(71).pdf
Availability of RM15WTPZ-10S(71)
QUANTITY
RM15WTPZ-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTPZ-10S(71)
Internal Part NumberEIS-RM15WTPZ-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTPZ-10S(71)
Related LinksRM15WTPZ, RM15WTPZ-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTPZ-10S(71) Details Description
Related parts for RM15WTPZ-10S(71)
IC AMP RF N-CH 30V TO-92 datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 4AWG 1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DIGITAL RECLOCKER 28PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA SOD80 datasheet.pdf