Vicor Corporation V375A12T600B2
V375A12T600B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600B2.pdf
Availability of V375A12T600B2
QUANTITY
V375A12T600B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600B2
Internal Part NumberEIS-V375A12T600B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600B2
Related LinksV375A1, V375A12T600B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600B2 Details Description
Related parts for V375A12T600B2
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 25W TO220FP datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf