Vishay/BCcomponents MAL214265103E3
MAL214265103E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214265103E3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
MAL214265103E3.pdf
Availability of MAL214265103E3
QUANTITY
MAL214265103E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214265103E3
Internal Part NumberEIS-MAL214265103E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.33A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214265103E3
Related LinksMAL2142, MAL214265103E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214265103E3 Details Description
Related parts for MAL214265103E3
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HYDRAULIC CRIMP HEAD ASSEMBLY datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 27POS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NOX4 0.3A 24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf