Vishay/BCcomponents MAL214636392E3
MAL214636392E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214636392E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
MAL214636392E3.pdf
Availability of MAL214636392E3
QUANTITY
MAL214636392E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214636392E3
Internal Part NumberEIS-MAL214636392E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series146 RTI
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.8A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214636392E3
Related LinksMAL2146, MAL214636392E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214636392E3 Details Description
Related parts for MAL214636392E3
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR IF SUBSYSTEM 3V 20-SSOP datasheet.pdf
IC SGL CH CODEC LP LV 30-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC HIGH SIDE 4CH SSR POWERSSO24 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf