Vishay/BCcomponents MAL214650221E3
MAL214650221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214650221E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL214650221E3.pdf
Availability of MAL214650221E3
QUANTITY
MAL214650221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214650221E3
Internal Part NumberEIS-MAL214650221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214650221E3
Related LinksMAL2146, MAL214650221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214650221E3 Details Description
Related parts for MAL214650221E3
WIREWRAP PVDF 30AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC PWR INTRFACE SWITCH 30-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 5MM SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf