Vishay/BCcomponents MAL214655392E3
MAL214655392E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214655392E3
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
MAL214655392E3.pdf
Availability of MAL214655392E3
QUANTITY
MAL214655392E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214655392E3
Internal Part NumberEIS-MAL214655392E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.5A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214655392E3
Related LinksMAL2146, MAL214655392E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214655392E3 Details Description
Related parts for MAL214655392E3
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf