Vishay/BCcomponents MAL215759181E3
MAL215759181E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215759181E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL215759181E3.pdf
Availability of MAL215759181E3
QUANTITY
MAL215759181E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215759181E3
Internal Part NumberEIS-MAL215759181E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Compliance
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series157 PUM-SI
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)940 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current1.65A
Impedance780 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215759181E3
Related LinksMAL2157, MAL215759181E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215759181E3 Details Description
Related parts for MAL215759181E3
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf