Vishay/BCcomponents MAL225621272E3
MAL225621272E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL225621272E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
MAL225621272E3.pdf
Availability of MAL225621272E3
QUANTITY
MAL225621272E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL225621272E3
Internal Part NumberEIS-MAL225621272E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series256 PMG-SI
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)172 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL225621272E3
Related LinksMAL2256, MAL225621272E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL225621272E3 Details Description
Related parts for MAL225621272E3
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT SMD 30GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf