ITT Cannon, LLC CA3102R14S-7SF80
CA3102R14S-7SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R14S-7SF80
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R14S-7SF80.pdf
Availability of CA3102R14S-7SF80
QUANTITY
CA3102R14S-7SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R14S-7SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R14S-7SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R14S-7SF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R14S-7SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R14S-7SF80 Details Description
Related parts for CA3102R14S-7SF80
TERMINAL TURRET DUAL .078" L datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER 1000PF C TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
IGBT BOOST CHOP 600V 160A SOT227 datasheet.pdf
HDM 5SMPR100F165O G datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf