Vishay/Dale RCL040652K3FKEA
RCL040652K3FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040652K3FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040652K3FKEA.pdf
Availability of RCL040652K3FKEA
QUANTITY
RCL040652K3FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040652K3FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040652K3FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040652K3FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040652K3FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040652K3FKEA Details Description
Related parts for RCL040652K3FKEA
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 1210 datasheet.pdf
IC DUAL 1-OF-4 SEL/MUX 16-DIP datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC POT DIGITL 10K 100TAP 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 25M 40-QFN datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.7A 19.5 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf