Taiyo Yuden MAMK2520T2R2M
MAMK2520T2R2M picture photo
Mfg. Part Number
MAMK2520T2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.9A 117 MOHM
Datasheet Download
MAMK2520T2R2M.pdf
Availability of MAMK2520T2R2M
QUANTITY
MAMK2520T2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of MAMK2520T2R2M
Internal Part NumberEIS-MAMK2520T2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)117 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAMK2520T2R2M
Related LinksMAMK25, MAMK2520T2R2M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MAMK2520T2R2M Details Description
Related parts for MAMK2520T2R2M
CAP CER 47PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
JOYSTICK MINI NO BUTTON W/BOOT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRIMP DIE 185MM2 FOR V1300 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 88POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf