Bel Fuse Inc. MAP130-4001
MAP130-4001 picture photo
Mfg. Part Number
MAP130-4001
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 12V
Datasheet Download
MAP130-4001.pdf
Availability of MAP130-4001
QUANTITY
MAP130-4001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAP130-4001
Internal Part NumberEIS-MAP130-4001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMAP130
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 175 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 412V
Current - Output (Max)20A, 4A, 1A, 1A
Power (Watts)130W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.00" H (215.9mm x 114.3mm x 50.8mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max130W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAP130-4001
Related LinksMAP13, MAP130-4001 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MAP130-4001 Details Description
Related parts for MAP130-4001
CONN RECEPT 2POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 7A TO-268 datasheet.pdf
IC SNGL CHIP RF TX LP 20-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf