Bel Fuse Inc. MAP55-1024C
MAP55-1024C picture photo
Mfg. Part Number
MAP55-1024C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 55W
Datasheet Download
MAP55-1024C.pdf
Availability of MAP55-1024C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAP55-1024C Order Process
Ship out your order
Specifications of MAP55-1024C
Internal Part NumberEIS-MAP55-1024C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Oct/2014
Standard Package84
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMAP55
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)55W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency73%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 3.27" W x 1.60" H (152.4mm x 83.1mm x 40.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAP55-1024C
Related LinksMAP55, MAP55-1024C Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MAP55-1024C Details Description
Related parts for MAP55-1024C
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6960 datasheet.pdf
IC 3D-JOYSTICK POS SENSOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 340MA 840 MOHM datasheet.pdf
22UF 35V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf