SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MAX-754-1205G
MAX-754-1205G picture photo
Mfg. Part Number
MAX-754-1205G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 750W
Datasheet Download
MAX-754-1205G.pdf
Availability of MAX-754-1205G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX-754-1205G Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX-754-1205G
Internal Part NumberEIS-MAX-754-1205G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMAX-750
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 45.2V
Current - Output (Max)120A, 12A, 10A, 2A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension13.50" L x 5.00" W x 2.60" H (342.9mm x 127.0mm x 66.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max750W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX-754-1205G
MAX-754-1205G Details Description
Related parts for MAX-754-1205G
IDC CABLE - MCS50K/MC50F/MCS50K datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 60UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
JOYSTICK 4 WAY W/PB FRONT PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 370MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf