Maxim Integrated MAX11111ATB+T
MAX11111ATB+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX11111ATB+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 8BIT 3MSPS 2CH 10TDFN
Datasheet Download
MAX11111ATB+T.pdf
Availability of MAX11111ATB+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX11111ATB+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX11111ATB+T
Internal Part NumberEIS-MAX11111ATB+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAutomotive Product Guide
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Number of Bits8
Sampling Rate (Per Second)3M
Number of Inputs2
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.2 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.2 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX11111ATB+T
Related LinksMAX111, MAX11111ATB+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX11111ATB+T Details Description
Related parts for MAX11111ATB+T
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1500TR12" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 6.6A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 108VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf