Maxim Integrated MAX11332ATJ+T
MAX11332ATJ+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX11332ATJ+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT SPI/SRL 3MSPS 32QFN
Datasheet Download
MAX11332ATJ+T.pdf
Availability of MAX11332ATJ+T
QUANTITY
MAX11332ATJ+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX11332ATJ+T
Internal Part NumberEIS-MAX11332ATJ+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)3M
Number of Inputs4, 8
Input TypeDifferential, Pseudo-Differential, Single Ended
Data InterfaceSPI, DSP
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.35 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.35 V ~ 3.6 V
FeaturesPGA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-TQFN-EP (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX11332ATJ+T
Related LinksMAX113, MAX11332ATJ+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX11332ATJ+T Details Description
Related parts for MAX11332ATJ+T
DISPLAY 7SEG GRN COLON CC 0.3" datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 518MA 280 MOHM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
LED SOLERIQ S13 5700K WHITE datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf