Maxim Integrated MAX1211ETL+T
MAX1211ETL+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1211ETL+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 65MSPS 40-TQFN
Datasheet Download
MAX1211ETL+T.pdf
Availability of MAX1211ETL+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX1211ETL+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1211ETL+T
Internal Part NumberEIS-MAX1211ETL+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)65M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital3 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-TQFN-EP (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1211ETL+T
Related LinksMAX121, MAX1211ETL+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1211ETL+T Details Description
Related parts for MAX1211ETL+T
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND DARK BLUE datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 620MA 790 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf