Maxim Integrated MAX1407EAI+
MAX1407EAI+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1407EAI+
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Brief Description
IC DAS 16BIT LP 28-SSOP
Datasheet Download
MAX1407EAI+.pdf
Availability of MAX1407EAI+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX1407EAI+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1407EAI+
Internal Part NumberEIS-MAX1407EAI+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Series-
PackagingTube
TypeData Acquisition System (DAS)
Resolution (Bits)16 b
Sampling Rate (Per Second)60
Data InterfaceSPI
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1407EAI+
Related LinksMAX14, MAX1407EAI+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1407EAI+ Details Description
Related parts for MAX1407EAI+
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
2MM FB,ASY,HDR,SIG,4R,048,SL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2A 56V DO35 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf