Vishay/Dale RNR60H4991FPB14
RNR60H4991FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H4991FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H4991FPB14.pdf
Availability of RNR60H4991FPB14
QUANTITY
RNR60H4991FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H4991FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H4991FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H4991FPB14
Related LinksRNR60H4, RNR60H4991FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H4991FPB14 Details Description
Related parts for RNR60H4991FPB14
IC OPAMP VFB 105MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 20-14AWG M-N-L 30GOLD datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf